fbpx
Wydrukuj tę stronę

Ukraina

Nazwa Ukraina znaczy „ziemia pograniczna", co jest określeniem bardzo trafnym, ponieważ tereny pomiędzy Karpatami i Krymem oraz między bagnami nad Prypecią i Morzem Czarnym to obszar, na którym spotyka się i nakłada na siebie wiele kultur i naturalnych regionów.

UKRAINA
Stolica: Kijów 
Waluta: hrywna (UAH), 1 UAH = 100 kopiejek; 
Język urzędowy: ukraiński 
Inne języki: rosyjski

 

 

Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele RP wjeżdżają na Ukrainę na podstawie ważnego paszportu, bez konieczności posiadania wizy wjazdowej i mogą przebywać na jej terytorium do 90 dni w ciągu 6 miesięcy.

PRZEPISY CELNE
Cudzoziemcy mogą swobodnie wwozić na Ukrainę i wywozić z jej terytorium kwotę do 10 000 euro, deklarując ją ustnie. Kwotę wyższą niż 10 000 euro należy natomiast zadeklarować pisemnie, przy czym wywożąc ją należy przedstawić dokumenty 
z banku potwierdzające wypłatę kwoty przekraczającej 10 000 euro. Podobnie ukraińską walutę (hrywnę) można, deklarując ustnie, wwozić i wywozić w wysokości do 15 000. Kwotę od 15 000 do 50 000 hrywien należy deklarować pisemnie. Kwotę powyżej 50 000 hrywien można wywozić jedynie za pozwoleniem Narodowego Banku Ukrainy.
Na granicy urzędnicy celni często w dowolny sposób interpretują przepisy celne, dlatego można się spotkać z konfiskatą wwożonych czy też wywożonych towarów. W każdym z takich przypadków należy żądać okazania podstawy prawnej oraz pokwitowania za „rzeczy zajęte do kontroli celnej”.Ukraina leży w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym, a od wschodu z Rosją. Ukraina jest członkiem (założycielem) ONZ oraz organizacji regionalnych i subregionalnych tj. OBWE, GUAM i Organizacja Państw Morza Czarnego. Stolicą Ukrainy od 1934 r. jest Kijów. Inne duże miasta to: Charków, Dniepropietrowsk, Donieck, Odessa, Zaporoże, Lwów, Krzywy Róg, Mariupol, Łuhańsk.
Rozciągłość geograficzna Ukrainy jest duża, w porównaniu z innymi, europejskimi państwami. Z zachodu na wschód (od Karpat po Wyżyny Środkoworosyjskie) wynosi ona ponad 1300 km, a z północy na południa (od Prypeci po Krym) około 900 km. Granica brzegowa jest także dość duża i wynosi prawie 1500 km (od Morza Czarnego po Morze Azowskie). Praktycznie cała Ukraina leży w Nizinie Wschodnioeuropejskiej, na terenach żyznych gleb, co czyni ją jednym z najlepiej zaopatrzonych rolniczo krajów Europy. Krajobraz Ukrainy składa się ze stepów i wyżyn, na zachodzie rozciągają się Karpaty, a na Krymie Góry Krymskie.

 

Lwów-położony na krawędzi Wyżyny Podolskiej nad rzeką Pełtwią. Lwów to największy ośrodek gospodarczy i kulturalno-naukowy Ukrainy Zachodniej (uniwersytet 1783 r.). Założone w pierwszej połowie XIII w. przez księcia Daniela Halickiego i nazwane Lwowem na cześć jego syna ? Lwa. Położenie miasta na skrzyżowaniu ważnych dróg handlowych, łączących Kijów i południową Rosję z Europą Zachodnią oraz wybrzeżem Morza Czarnego sprzyjało rozwojowi różnych dziedzin. Od początków istnienia było to miasto wielonarodowościowe (Polacy, Ormianie, Żydzi, Rusini, Niemcy itd.) a przez to ośrodek kilku wyznań. Po przyłączeniu w 1349 r. Rusi Halickiej do Polski, Lwów znalazł się w granicach Rzeczypospolitej i odegrał znaczącą rolę w rozwoju kultury polskiej. Miejscowa sztuka to zlepek pierwiastków rodzimych z wpływami zachodnioeuropejskimi, bizantyńskimi i orientalnymi. Rozkwit sztuki datuje się na okres renesansu i manieryzmu. W kształtowaniu życia artystycznego uczestniczyli twórcy włoscy, niderlandzcy, niemieccy, ormiańscy i ruscy. W pierwszej połowie XVII w. powstały kaplice Boimów i Kampianów bogato zdobione rzeźbami. W architekturze świeckiej i sakralnej szczególne bogactwo form pochodzi z okresu baroku. 

W XVI I-XVI w. rozwijało się lwowskie rzemiosło artystyczne, uprawiane przede wszystkim przez Ormian. W drugiej połowie XVIII w. duże znaczenie miała lwowska rzeźba rokokowa, głównie w drewnie. Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 r. Lwów był stolicą Galicji, a od roku 1867 siedzibą władz krajowych oraz sejmu galicyjskiego. W okresie międzywojennym należał do Polski i był poważnym ośrodkiem administracyjnym, handlowym, kulturalnym i naukowym. Do zabytków Lwowa zaliczymy m.in. Rynek (historyczne centrum miasta z zabudową z XV-XVII w.), ruiny zamku Kazimierza Wielkiego (XIV w.), katedra ormiańska (XIV, XVII, XIX w.), gotycko-barokowa katedra katolicka (XV-XVIII w.) z kaplicami Kampianów (koniec XVI w., 1609-29 r.) i Boimów (1609-17 r.), bizantyńsko-renesansowa cerkiew wołoska (XVI --XVII w.), późnorenesansowy kościół Bernardynów (1600-30 r.), barokowe kościoły Jezuitów (1610-30 r.), Dominikanów (1749-64 r.). 

Dla polskich turystów szczególnym miejscem jest cmentarz Łyczakowski gdzie spoczywa wiele wybitnych osobistości, np. Maria Konopnicka, Seweryn Goszczyński, Gabriela Zapolska, Artur Grottger. Jest to jedno z tych miejsc Lwowa, gdzie najlepiej uwidoczniona jest historia miasta i jego mieszkańców w ciągu ostatnich 200 lat. Cmentarz powstał w roku 1786 na nadzwyczaj urozmaiconym terenie. Rozciąga się on na nizinie, z której podnosi się, i zboczami wzgórz sięga znacznej wyniosłości, osiągając szczyt na podłużnej polanie. W obrębie uliczek i alejek można zauważyć liczne przepiękne kapliczki, monumenty, bramy, które nadają niepowtarzalny wygląd temu miejscu. 
Na cmentarzu znajduje się także Cmentarz Obrońców Lwowskich, bardziej znany jako Cmentarz Orląt Lwowskich, który swoim istnienie upamiętnia dzielną walkę mieszkańców miasta. Tam też spoczywają szczątki zasłużonych cudzoziemców, którzy również oddali życie w obronie Lwowa. 

 

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Rumunii tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport, jednak podróżując autokarem czy samochodem przed wyjazdem należy się upewnić czy trasa nie przebiega przez kraje, gdzie wymagany jest paszport. Na terenie Rumunii bez wizy można przebywać 90 dni w ciągu 6 miesięcy, a okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu. W przypadku noclegów w hotelach, pensjonatach itp. istnieje obowiązek meldunkowy, przejmowany przez administrację hotelową.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Bukareszcie  www.bukareszt.msz.gov.pl

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rumunii
Rumunia, Bukareszt, Aleea Alexandru 23, 011821 
Tel. dyżurny: +40 21 3082200 Faks: +40 21 2303252 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
www.bukareszt.msz.gov.pl

 

Instytut Polski w Bukareszcie
Rumunia, Bukareszt, str. Popa Savu 28, 011433 
Tel.: +40 21 224 45 56 Tel.: +40 21 224 56 94 Faks: +40 21 224 56 93 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
www.culturapoloneza.ro

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Câmpia Turzii
Rumunia, Câmpia Turzii, str. Noua nr 1 bl. T2 sc. B ap. 23, 405100 Câmpia Turzii, jud. ClujTel.: +407 24286003 Tel. dyżurny: +407 24286003 Faks: +402 64289027
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.