Touroperator | Impreza / Hotel | od / do |
---|
PROGRAM PRZYKŁADOWY
Program:
1 dzień:
zbiórka i wyjazd z dworca autobusowego PKS w Rzeszowie (ul. Grottgera) o godz. 12.40, na trasie przejazdu czas wolny na posiłek/obiad/ we własnym zakresie [wariant opcjonalny – dodatkowo płatny].
Godz. 19.50 – spotkanie na lotnisku (Warszawa – Lotnisko Chopina (Okęcie), odprawa bagażowo-paszportowa. Ok. godz. 22.20 wylot do Gruzji liniami LOT.
2 dzień
ok godz. 4.00 przylot do Tbilisi, transport z lotniska do hotelu. Zakwaterowanie, krótki odpoczynek i późne śniadanie. Zwiedzanie zabytków przepięknej stolicy Gruzji: pomnik króla Wachtanga Gorgasali – założyciela miasta, punkt widokowy i kościół Metechi, park Rike, wjazd kolejką linową na twierdzę Narekala - panorama miasta, pomnik Matki Gruzji. Zejście z twierdzy na starówkę – po drodze słynne tbiliskie łaźnie siarkowe. Czas wolny. Dalsze zwiedzanie starej części miasta: katedra Sioni, Most Pokoju, kościół Anczischati, katedra katolicka, Plac Wolności. Spacer aleją Rustaweli – główną ulicą starej części miasta. Kolacja w restauracji z tańcami i muzyką na żywo. Powrót w miejsce zakwaterowania na nocleg.
3 dzień
śniadanie, zwiedzanie Mcchety – dawnej stolicy Iberii kaukaskiej z oszałamiającymi zabytkami – katedrą Sweticchoweli (XI w.) (UNESCO), słynącą z zabytkowych artefaktów religijnych i wspaniałych fresków, oraz kościołem Dżwari (VI-VII w.) – jednym z najdoskonalszych przykładów gruzińskiej architektury wczesnochrześcijańskiej. Czas wolny. Przejazd do Gori, gdzie urodził się Józef Stalin i gdzie do dziś znajduje się jego muzeum, pomnik oraz osobisty wagon. Czas wolny – dla chętnych zwiedzanie obiektów. Przejazd do Uplitsiche – ruin starożytnego i średniowiecznego skalnego miasta, położonego nad brzegiem rzeki Kury. Obiad/kolacja. W drodze powrotnej na nocleg do Tbilisi wizyta w lokalnej winiarni.
4 dzień
śniadanie, całodzienna wyprawa do Kachetii – wschodniej części Gruzji, słynącej z najlepszych win. Zwiedzanie Signaghi, malowniczego średniowiecznego miasteczka, górującego nad Doliną Alazańską. Spacer po starówce, możliwość odwiedzenia muzeum Pirosmaniego – słynnego gruzińskiego malarza naiwnego (opcjonalnie). Wizyta w pobliskim klasztorze żeńskim Bodbe – ważnym centrum pielgrzymkowym. Przejazd przez dolinę Alazańską do Telawi. Zwiedzanie centrum miasta i twierdzy oraz pobliskiej katedry Alawerdi – jednego z najważniejszych średniowiecznych ośrodków życia duchowego i intelektualnego w Gruzji. Obiad/kolacja. Wizyta w lokalnej winiarni. Powrót przez malowniczą przełęcz Gomborską do Tbilisi. Nocleg.
5 dzień
śniadanie, wyprawa wysokogórską Gruzińską Drogą Wojenną do Stepancmindy (Kazbegi) na spotkanie z wygasłym wulkanem – górą Kazbek (5033 m n.p.m.). Zwiedzanie twierdzy Ananuri (XVI–XVII w.), położonej nad turkusowymi wodami zbiornika Żinwali. Dalej na trasie przejazdu postój przy źródłach mineralnych, które dały początek malowniczym formacjom skalnym. Po dotarciu do Stepantsmindy przejazd do położonego na wysokości 2170 m n.p.m. klasztoru Cminda Sameba (XIV w.), skąd przy dobrej pogodzie roztacza się niezapomniany widok na ośnieżony szczyt Kazbeku. W drodze powrotnej do Tbilisi postój na punkcie widokowym – pomniku przyjaźni gruzińsko-rosyjskiej. Obiad/kolacja, nocleg.
6 dzień
śniadanie, Tbilisi – katedra Św. Trójcy, oszałamiająca rozmachem największa cerkiew w Gruzji. Zwiedzanie skarbca Muzeum Sztuk Pięknych – unikalna kolekcja ikon. Wyjazd do częściowo wykutego w skale klasztoru Dawid Garedża z VI w., położonego na granicy gruzińsko-azerbejdżańskiej oraz wizyta we wsi Udabno. Powrót do Tbilisi. Obiad/kolacja, nocleg.
7 dzień
śniadanie, przejazd do granicy Gruzji z Armenią, odprawa i przejazd przez północną Armenię malowniczym kanionem rzeki Debet. Po drodze zwiedzanie klasztorów Hagpath i Sanahin (oba na liście UNESCO) z X w. Następnie przejazd wzdłuż masywu wulkanicznego Aragac (4090 m. n.p.m.) – najwyższej góry Armenii – do Erywania. Obiad/kolacja, nocleg.
8 dzień
śniadanie, Erywań – zwiedzanie centrum miasta – spacer od centralnego Placu Republiki przez Bulwar Północny na Plac Wolności, gdzie znajduje się budynek opery i filharmonii. Przejście do parku i galerii sztuki współczesnej Kaskada, skąd podziwiać można panoramę stolicy. Przejazd ulicą Bagramiana – Parlament Armenii, Pałac Prezydencki, siedziba Akademii Nauk, hala sportowo-widowiskowa im. Karena Demircziana. Zwiedzanie pomnika i muzeum Ludobójstwa Ormian, położnych na Jaskółczym Wzgórzu. Przejazd do Eczmiadzynu (UNESCO), zwanego ormiańskim Watykanem, gdzie mieści się centrum duchowe i administracyjne Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Zwiedzanie katedry (IV - XVI w.), muzeum katedralnego i kościoła św. Hripsime (VII w.). Powrót do Erywania – wizyta w fabryce najsłynniejszego ormiańskiego brandy-koniaku Ararat, połączona z degustacją trunku. Obiad/kolacja. Nocleg w Erywaniu.
9 dzień
śniadanie, wyjazd z Erywania i poranna wizyta w klasztorze Chor Wirap, skąd przy dobrej pogodzie otwiera się niezapomniana panorama biblijnej góry Ararat. Przejazd do regionu Wajoc Dzor – jednego z najbardziej malowniczych w kraju. Jaskinia Areni – miejsce wykopalisk archeologicznych, gdzie odnaleziono między innymi najstarszą na świecie wytwórnię wina. Klasztor Norawank – perła ormiańskiej architektury sakralnej z XIII wieku położona w najpiękniejszym kanionie Armenii. Jeghegnadzor – obiad z degustacją wina od jednego z najlepszych producentów z regionu Armeni, gdzie uprawiane są endemiczne szczepy winogron. Przejazd przez przełęcz Selim (2410 m.n.p.m) – panorama regionu Wajoc Dzor i zwiedzanie selimskiego karawansaraju (średniowiecznego zajazd na trasie Szlaku Jedwabnego). Przejazd nad jezioro Sewan – jedno z największych wysokogórskich słodkowodnych jezior na świecie. Wizyta w Noratus – największej średniowiecznej nekropolii w Armenii, gdzie podziwiać można setki chaczkarów – unikalnych kamieni krzyżowych (opcjonalnie). Powrót na nocleg do Erywania.
10 dzień
śniadanie, wizyta w muzeum Siergieja Paradżanowa – genialnego współczesnego artysty i reżysera filmowego. Zwiedzanie atrakcji okolic miasta Asztarak i masywu wulkanicznego Aragac (najwyższej góry Armenii). Howanawank (XII w.) – jeden z najważniejszych średniowiecznych kompleksów sakralnych w Armenii, malowniczo położony nad kanionem rzeki Kasagh. Pomnik ormiańskiego alfabetu. Biurakan – wioska znana ze znajdujących się tu obserwatoriów astronomicznych, Amberd – ruiny średniowiecznego zamku na zboczach Aragacu. Kolacja - występ folklorystyczny w Biurakanie lub Asztaraku. Powrót na nocleg do Erywania.
11 dzień
śniadanie, przejazd z Erywania nad jezioro Sewan – wizyta w klasztorze Sewanawank (IX w.), skąd roztacza się piękny widok na jezioro i otaczające je pasma górskie. Przejazd przez uzdrowisko Dylidżan do klasztoru Hagharcin (XIII w.), położonego w sercu Parku Narodowego Dylidżan – jednego z najcenniejszych przyrodniczo zakątków Armenii. Powrót malowniczą doliną rzeki Getik nad jezioro Sewan. Po drodze możliwość zwiedzania klasztoru Goszawank, gdzie pracował mnich Mechitar Gosz – jeden z twórców ormiańskiego prawa (opcjonalnie). Odpoczynek nad jeziorem i możliwość kąpieli (w zależności od pogody). Obiad/kolacja. Powrót do Erywania.
12 dzień
śniadanie, wizyta w tradycyjnej tkalni dywanów Megerian. Zwiedzanie Matenadaranu – unikalnego muzeum ormiańskich rękopisów. Wyjazd do Geghard (UNESCO) – częściowo wykutego w skale średniowiecznego kompleksu klasztornego, jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Armenii. Następnie zwiedzanie Garni – antycznej świątyni w stylu klasycznym z I w., jedynej tego typu na obszarze byłego ZSRR. Panorama kanionu rzeki Azat i rezerwatu przyrody Chosrow. Powrót do Erywania. Pożegnalna kolacja z tradycyjną muzyką ormiańską i nocleg w Erywaniu.
13 dzień
śniadanie - suchy prowiant. Wykwaterowanie. O godzinie 01.45 – wyjazd na lotnisko, o godz. 4.50 – wylot do Warszawy, godz. 6.40 czasu polskiego – lądowanie. Planowany powrót do Rzeszowa ok. godz. 13.30 (opcjonalnie).